Pamatujete si ještě na tu dobu, kdy zavazování tkaniček bylo jedním z velkých milníků našeho dětství? Když jsme si poprvé dokázali sami zavázat boty, bylo to nepopsatelné. Ten pocit obrovského vítězství, jako bychom právě vyhráli velkou bitvu a cítili se jako hrdinové. Dodnes ten pocit v sobě mám a je to krásná vzpomínka.
Většina dětí něco takového dneska vůbec nezná. Jejich rodiče někam neustále spěchají, a tak se snaží hledat co nejefektivnější a nejrychlejší způsoby, jak si ušetřit čas a neplýtvat jím na hlouposti. A tím pro ně zavazování bot jejich potomků bezesporu je. Nebo snad není?
Když už dítě dostane svoje první boty na tkaničku, pokud je tedy vůbec kdy dostane, přichází kulturní šok. V jeho očích se v tu chvíli objeví údiv a možná i zděšení, že po něm něco takového vůbec chceme. Jak jsme si to vlastně mohli dovolit? Vždyť sousedovic Anička má boty na sucháč a s žádným zavazováním se určitě trápit nemusí. Tak proč já bych měl?
Asi se mnou budete souhlasit, že boty na suchý zip u dětí jsou trendem dnešní doby a dominují všem dětským botníkům. Otázkou je, jestli je to opravdu to nejlepší, co pro naše děti děláme. Nebo je to to nejlepší spíš pro nás?
Je zvláštní, že já jsem u své dcery nikdy ani na okamžik neuvažovala o tom, že by se neměla naučit zavazovat si boty. Přišlo mi to naprosto přirozené a zcela běžné. Už její první bačkůrky byly na tkaničky a od té doby se u nás vůbec nic nezměnilo.
Když nastoupila do školky ve 3 letech, byla jediná, kdo tam měl kotníkové boty na zavazování. Jediná. Bylo to to první, čeho jsem si u všech dětí na adaptační schůzce všimla. A upřímně Vám mohu říct, že mne to celkem hodně překvapilo.
Dnes už je dceři 6 let a ve školce je stále jediná, kdo má boty na zavazování. A hlavně je také jedna z mála, která si dokáže tyto boty zcela sama a bez problémů i zavázat.
Netvrdím, že jsem dceři také někdy nekoupila boty na suchý zip. Donutil mne k tomu ovšem fakt, že v její velikosti jsem pro ni nebyla schopná kvalitní kotníkové boty na zavazování vůbec sehnat. Nadšení dcery sice bylo veliké, že má konečně boty jako ostatní děti ve školce, moje ovšem už tolik ne. Suchý zip se nám po čase začal odlepovat a bota nedržela její nohu tak, jak by měla. Proto, pokud mohu, vždy koupím dceři raději boty na zavazování.
Možná vám to přijde jako banalita, ale nemít boty na tkaničky a neumět si je zavázat, má na dítě a jeho přirozený vývoj mnohem větší dopad, než byste čekali.
Vhodně zvolené boty jsou základem zdravého vývoje každého dítěte. To je fakt, který je všeobecně známý. Podporují správný růst jeho nohou, zabraňují propadlé klenbě, špatnému držení těla a ortopedickým problémům v jeho pozdějším věku.
Nejsem žádný odborník, pouze laik, ale z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že zpevněné kotníkové boty na zavazování právě vše shora uvedené výrazně podporují. Tkanička botu kolem kotníku dítěte utáhne tak, jak je potřeba a noha se tím správně zafixuje. Tkaničky však mimo jiné plní i další důležité funkce v životě našich dětí. Tak proč se jim tolik bráníme?
Nebojte, nemusíte hned vyhazovat všechny boty na suchý zip z domu. Ale zkuste dětem postupně vštěpovat, že tkaničky nejsou jejich nepřítel a běžte jim sami spíše příkladem.
Čas věnovaný našim dětem je to jediné, co nám nikdo nikdy nemůže vzít. Zkusme jim tedy těch pár minut navíc věnovat. Uvidíte, že to jednou ocení.